Příklad první


Příběh absolventky MATAPE paní Lenky,

je příkladem, že  lze dosáhnout harmonie mezi rodinou a prací.: "Už na rodičovské dovolené jsem si uvědomila, že kvůli malé dcerce bych potřebovala pracovat jen dva dny v týdnu. Mým cílem bylo získat pracovní místo na adminstrativní pozici ve větší zavedené firmě. Věřila jsem, že naleznu způsob a povede se mi rodinu a práci slaďovat. Dříve než jsem se o vysněné místo začala ucházet absolvovala jsem tříměsíční vzdělávací cyklus MATAPE. Zde jsem měla možnost zvážit všechny své možnosti. Posílila jsem si potřebné dovednosti, jako například prezentační dovednosti, sebevědomí, komunikační dovednosti a získala jsem povědomí o flexibilních úvazcích. Nahlédla jsem také z druhé strany a uvědomila si potřeby a cíle zaměstnavatele." říká paní Lenka. Patří dodat, že paní Lenka u přijímacího pohovoru uspěla  a skutečně nyní necelý rok pracuje jen pondělky a středy. Paní Lenka měla také pro tuto práci osobní předpoklady – vůli, sebeřízení, zodpovědnost.


Druhý příklad 


Příběh absolventky MATAPE paní Martiny.

Martina se přihlásila do projektu jako, již více než rok, nezaměstnaná matka po rodičovské dovolené, která neviděla možnost jak najít zaměstnání: “V průběhu MATAPE jsem si uvědomila co všechno umím, získala jsem naději, že nalézt práci je možné a při koučování jsem si rozmyslela jak na to. Koordinátorka projektu mi pomohla domluvit si týdenní  praxi dobrovolnice v péči o seniory u realizátora projektu Oblastní charity Pardubice. Rozpomněla jsem se na období, kdy jsem pečovala o vlastní babičku a objevila, že mě tato práce baví a naplňuje. Patrně i absolvovanou praxí jsem pak zaujala při přijímacím pohovoru v domě s pečovatelskou službou a získala, krátce na to, práci na plný úvazek. V sebevzdělávání jsem pokračovala dál, prostřednictvím kurzu pro pečovatelky. Vzdělávací projekt MATAPE mi tedy pomohl objevit pro sebe zcela novou profesi.”


Příklad třetí


Příběh absolventky projektu paní Soni.

Soňa je maminkou tří dětí, má stabilní práci, ale také předchozí nepříjemnou zkušenost s obdobím, kdy byla nezaměstnaná: “Když jsem se dozvěděla o možnosti bezplatně absolvovat počítačové kurzy, kurzy angličtiny a osobního rozvoje, neváhala jsem s přihlášením. Vytipovala jsem si pro účast v kurzech MATAPE pracovně klidnější podzimní období a nastřádala dovolenou. Nutno říci, že bez pomoci manžela a vstřícnosti zaměstnavatele by pro mě absolvování všech 30ti školících dnů během 3 měsíců nebylo možné. Raději využiji každé příležitosti k dalšímu sebevzdělávání a zvýším svou zaměstnatelnost, než abych znovu prožila období bez práce.”


Příklad čtvrtý


Příběh absolventky projektu paní Lucky.

Už při přihlášení do projektu Lucka uvažovala o založení vlastního podnikání v oblasti výživového poradenství a vizážistiky. “Byla a ještě stále jsem na rodičovské dovolené se svou druhou dcerkou. Z několika důvodů se nechci se po RD vrátit ke svému původnímu zaměstnavateli. Nápad na založení vlastního podnikání byl před vstupem do MATAPE spíše vzdáleným snem. Díky prakticky vedeným seminářům Jak založit podnikání jsem získala základní orientaci v legislativní krocích, které jsou při zakládání firmy potřeba. Také jsem se pod vedením lektora vžila do role podnikatelky a cvičně tvořila byznys plán fiktivní firmy. Tento model uvažovaní mi pak pomohl lépe při koučování promyslet první kroky při zakládání své firmy. Odvahu první telefonáty a pracovní schůzky skutečně uskutečnit jsem získala díky překonání svých strachů - kurzy osobního rozvoje. Důležitá je pro mě také vzájemná podpora ostatních absolventek kurzu, která přetrvává i po skončení našeho vzdělávacího cyklu.
Příklad pátý

Příběh absolventky projektu paní Věry.
Jsem absolventkou čtvrtého cyklu projektu Matape - mami, tati, pečuj, pracuj.Píši Vám, protože považuji za důležité se podělit o výsledky. Po dlouhé době na rod.dovolené, jsem měla strach vrátit se zpět do společnosti, mé sebevědomí bylo hodně nízké, mé pracovní místo bylo obsazeno. Do projektu jsem vstoupila s velkým očekáváním a cílem něco změnit. Během tříměsíčního osobního rozvoje, koučinku, a jiného, jsem našla svou sílu a hodnotu. Už vím v čem jsem dobrá a co mě baví. Jsem vedoucí provozu v Café restauraci. Práce mě naplňuje, podařilo se mi sladit osobní život s pracovním. Chtěla bych Vám tímto poděkovat za Vaši snahu, vstřícnost a otevřenost ke každé účastnici, jsem velice ráda, že tento projekt vznikl.